4/B SINIFI WEB SİTESİ

SINIFIMIZA HOŞ GELDİNİZ! NESRİN ERYILMAZ

KISA TÜRK MASALLARI

 

       BOSTANINI SULAYAN BAHÇIVAN

       Bahçıvanın biri bostanda sebzeleri suluyormuş; oradan bir adam geçmiş, ne zamandır, merak edermiş, sormuş: "Kuzum bahçıvan! yaban otlar neden gürbüz oluyor, çabucak boy atıyor da ötekiler cılız kalıyor, bir türlü büyümüyor?" demiş. Bahçıvan: "Neden olacak?" demiş, "toprak yaban otlara analık ediyor, ötekilere ise üvey ana gibi bakıyor da ondan."
Üvey ana eline düşen çocuklar da öyledir; onlara anası olan çocuklar gibi bakılmaz ki!

       BAHÇIVANLA KÖPEK

      Bahçıvanın birinin köpeği bostan kuyusuna düşmüş. Adamcağız acımış, kurtarayım diye kalkmış kendi de kuyuya inmiş. Ama hayvan efendisi kendine bir kötülük edecek, boğacak mı sanmış nedir? dönüp ısırıvermiş. Bahçıvan artık orada durur mu? zaten canı acımış, köpeği bırakıp, çıkmış yukarı: "Meğer bu hayvan kendini öldürmek istermiş; benim neme gerekti de kalktım işine karıştım? Isırdı işte beni!" demiş.
        Bu masal haksızlık, nankörlük eden insanlar için söylenmiş.


         GİTARCI

       Acemi, kötü sesli gitarcının biri evinde sabahtan akşama kadar çalıp söylermiş. Evin duvarları alçıdan olduğu için yankılar uyandırır, herif de sesinin güzel, gür olduğunu sanırmış. O kadar inanmış ki: "Ben hele çıkıp bir sahnede marifetimi göstereyim, kim bilir ne kadar alkışlanırım!" demiş. Yapmış dediğini, yapmış ama halk onun o çirkin sesini duyunca taşa tutmuş.
     Bazı aytaçlar da vardır, okuldayken kendilerini bir şey sanırlar ama siyaset dünyasına girince bir şey beceremiyecekleri hemen anlaşılır.

       ARDIÇ KUŞU

      Ardıcın biri bir mersin ormanına girmiş, oradan pek hoşlanmış, başlamış çöplenmeye. Bir türlü ayrılamıyormuş. Oradan bir kuşçu geçmiş, hemen ökselerini kurup kuşu kolayca tutuvermiş. Ardıç kurtuluş olmadığını anlayınca: "Gördün mü başıma gelenleri!" demiş, "yiyip keyfedeceğim diye işte canımı veriyorum!"
Bu masal, zevk uğrunda kendini yitiren insan için söylenmiş.

       HIRSIZLARLA HOROZ

     Bir eve hırsızlar girmiş, ama horozdan başka bir şey bulamamışlar. Boş dönecek değiller ya! onu alıp çıkmışlar. Evlerine götürüp kesmek istemişler. Horoz bıçağın hazırlandığını görünce: "Kıymayın bana, benden insanlara iyilik gelir, ben herkesi işine gitsin diye vaktinde uyandırırım" demiş. Hırsızlar: "Biz seni öldürmeyelim de kimi öldürelim?" demişler; "tam biz hırsızlığa geldik mi, sen ötüp herkesleri ayağa kaldırıyor, bizim işimize engel oluyorsun!"
İyilerin işine yarayana kötüler garaz olur; bu masal onu gösteriyor.

     MİDEYLE AYAKLAR

      Mideyle ayaklar bir gün çekişmeye başlamışlar. Biri demiş: "Ben daha güçlüyüm" ötekiler demiş: "Yok, biz daha güçlüyüz." Kavga uzamış. Ayaklar mideye: "Yahu! sen bizden nasıl daha güçlü olursun? görmüyor musun, seni de biz taşıyoruz" demişler. Bunun üzerine mide: "Ama, a afendim," demiş, "bir şeyi unutuyorsunuz: ben sizi beslemesem siz beni değil, kendinizi bile taşıyamazsınız!"
Ordular da öyledir: komutanlar iş bilir insanlar değilse, asker çok olmuş neye yarar?

      ALAKARGAYLA TİLKİ

     Alakarganın birinin karnı acıkmışmış, gitmiş bir incir ağacına konmuş. Bakmış yemişler daha ham, olsun diye beklemiş. Tilki onun orada öyle yıllandığını görünce merak etmiş, nedenini sormuş. Alakarga anlatmış. Tilki işin aslını öğrenince: "A dostum!" demiş, "böyle bir umuda bağlanmak da olur mu? Umut hülyalar kurmaya yarar, ama karın doyurduğunu hiç duymamışız!"
Bu masal, tamah peşinden koşanlar için söylenmiş.

      ALAKARGAYLA KARGALAR

       Bir alakarga varmış, öteki alakargaların hepsinden iri olduğu için hepsini de aşağı görüp beğenmemeye başlamış; kara kargaların arasına gitmiş, onlarla oturmak istemiş. Ama kara kargalar da onun ne biçiminden hoşlanmışlar, ne de sesinden, basmışlar dayağı, kovmuşlar. Alakarga ne yapsın? gene alakargaların arasına dönmüş. Bu kez de onlar istememiş. İsterler mi hiç? onların da onuru var: "Sen bir kez bizi hor gördün, artık burada sana yer yok!" demişler. Böylece onu alakargalar da istememiş, kara kargalar da.
      İnsanlar için de öyledir. Kendi yurtlarını beğenmeyip de başka illere gidenler yabancıdır diye oralarda beğenilmez, yurttaşlarını aşağı gördükleri için bir daha onlar da aralarına almaz.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      144471 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam147
Toplam Ziyaret620502
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.46204.4799
Euro5.26375.2848
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 25° 13°
Saat
g00gle